Psychoterapia przez ciało

Psychoterapia przez ciało - początki

Core Energetics to model psychoterapii somatycznej stworzony przez psychiatrę i psychoterapeutę Johna Pierrakosa w latach 70. ubiegłego wieku. Zanim ich drogi się rozeszły, John Pierrakos wraz z Alexandrem Lowenem współtworzyli Analizę Bioenergetyczną, metodę psychoterapii przez ciało pokrewną do CE, w Polsce szerzej znaną jako „metoda Lowena”.

John Pierrakos i Alexander Lowen byli pionierami w dziedzinie psychoterapii somatycznej. Jako jedni z pierwszych „zaprosili” do gabinetu psychoterapeutycznego ciało klienta/pacjenta. Obecnie o psychofizycznym, neurobiologicznym związku między umysłem i ciałem mówi już wielu specjalistów zdrowia psychicznego, pracy z traumą. Wskazują oni jak ważne jest włączenie ciała do procesu terapeutycznego.

W dzisiejszych czasach psychoterapia przez ciało jako metoda staje się coraz bardziej rozpowszechniona, a Instytuty Core Energetics i Analizy Bioenergetycznej oraz gabinety terapii indywidualnej znajdują się na całym świecie.

drewniany ludzik z rośliną
figurki

Czym jest psychoterapeutyczna praca z ciałem?

Core Energetics łączy w sobie klasyczne podejście terapii werbalnej z psychoterapeutyczną pracą z ciałem. Jest to metoda holistyczna, która w proces terapeutyczny angażuje nie tylko umysł, ale również ciało i ekspresję emocji.
Podejście somatyczne w psychoterapii bierze pod uwagę fakt, że:

1) Emocje są także zjawiskiem fizjologicznym. Stres, trauma oddziałują nie tylko na umysł człowieka, ale także na jego ciało. Ostatnio mówi się o tym szerzej w kontekście nowoczesnego podejścia do pracy z traumą.

2)Historia życia zapisana jest w ciele. Zablokowane, wyparte emocje zapisują się w ciele w postaci napięć mięśniowych. Na przykład, jeżeli w domu rodzinnym nie było przyzwolenia na wyrażanie złości, lub mieli je tylko dorośli członkowie rodziny, w toku dorastania dziecko mogło nauczyć się zaciskać szczęki, by tę wzbierającą w ciele „falę” złości powstrzymać i nie narazić się na odrzucenie czy też gniew rodziców. Taki wyniesiony z dzieciństwa nawyk w dorosłym życiu może się objawiać chronicznym napięciem szczęk, trudnością w wyrażaniu złości i stawianiu granic oraz szeregiem innych psychosomatycznych objawów.

Jednym z celów psychoterapii przez ciało Core Energetics jest uwolnienie tych napięć i praktyka świadomego, bezpiecznego doświadczania i wyrażania emocji. W ten sposób odzyskujemy dostęp do swojej energii, dotychczas zakotwiczonej na przytrzymywaniu napięć w ciele, i łatwiej jest nam o kontakt ze swoją siłą życiową, spontanicznością i kreatywnością.

Dlaczego psychoterapia z zaangażowaniem ciała?

Kiedy doświadczamy życiowych trudności, potrzebujemy czegoś, czego można się uchwycić jak koła ratunkowego. Inaczej stres bierze nad nami górę i wpadamy w wir powtarzających się myśli, które tylko go potęgują.
Świadomy kontakt z ciałem jest ogromnym zasobem w czasie kryzysu (i nie tylko). Ciało kocha prawdę, jest zanurzone w tu i teraz. Poprzez kontakt ze sobą, swoim ciałem i prawdą swoich uczuć w danej chwili uczymy się, że emocje nie muszą być zagrażające, nie muszą nas "zalewać", możemy nauczyć się świadomego wyrażania ich i czerpać siłę z pogłębionego kontaktu ze sobą.

Psychoterapeutyczna praca z ciałem daje ugruntowanie, przywraca poczucie bezpieczeństwa - bycia w ciele i w świecie. Pozwala wydobyć na światło dzienne nasz prawdziwy potencjał. Pomaga budować dojrzałość emocjonalną, zdolność do tworzenia głębokich, przynoszących satysfakcję relacji - ze sobą, innymi i ze światem.

Często zadawane pytania

Nie ma takiej metody terapeutycznej, która byłaby odpowiednia  absolutnie dla każdego, na każdym etapie życia. Psychoterapia przez ciało zajmuje się wieloma współczesnymi problemami: depresją, nerwicą, przewlekłym stresem, schorzeniami psychosomatycznymi, traumą. Jednak jak każde uczciwe podejście do terapii, nie jest to metoda uniwersalna.

Dlatego decyzja o rozpoczęciu psychoterapii podejmowana jest po kilku (2-4) spotkaniach konsultacyjnych.

Wraz z podjęciem decyzji o rozpoczęciu psychoterapii zawieramy kontrakt psychoterapeutyczny. Kontrakt określa podstawowe zasady współpracy (m.in częstotliwość spotkań, zasady odwoływania sesji, itp.).

Sesja psychoterapeutyczna odbywa się w ramach cyklu regularnych spotkań. Spotkanie jest połączeniem rozmowy z doświadczaniem technik pracy z ciałem, oddechem i ekspresją, dostosowanych do potrzeb klienta.


Spotkanie trwa 60 minut i kosztuje 180 zł.

Spotkania odbywają się w gabinecie na krakowskim Podgórzu.