WEŹ ODDECH I PUŚĆ NAPIĘCIE
Warsztat pracy z napięciami w ciele poprzez oddech.
20-21 lipca 2024
„Dlaczego tak wielu ludzi nie jest w stanie oddychać swobodnie i głęboko? Odpowiedź brzmi: oddychanie wzbudza emocje, a ludzie boją się je odczuwać. Boją się, że odczują swój smutek, swój gniew, swój strach. Jako dzieci wstrzymywali oddech, żeby się nie rozpłakać, kurczyli ramiona i zaciskali klatkę piersiową, żeby nie wybuchnąć złością, tłamsili gardło, żeby powstrzymać krzyk. Skutkiem każdego z tych manewrów jest ograniczenie oddychania. I odwrotnie, powstrzymywanie jakichkolwiek uczuć powoduje utrudnienia w oddychaniu. Obecnie, jako ludzie dorośli, również ograniczają oddychanie, by trzymać emocje na wodzy. Tak więc niezdolność do normalnego oddychania staje się główną przeszkodą na drodze do przywrócenia zdrowia emocjonalnego.”
-Alexander Lowen „Przyjemność”.
Oddech jest potężnym narzędziem, za pomocą którego się regulujemy. Na co dzień. Wszyscy. Problem polega na tym, że najczęściej robimy to nieświadomie.
Za każdym razem, kiedy w ciągu dnia wstrzymujesz oddech – na przykład kiedy jesteś w stresie, kiedy coś Cię zaskoczy albo zdenerwuje – praktykujesz regulowanie siebie poprzez oddech.
Niestety takie wstrzymywanie oddechu, chociaż na chwilę może wydawać się przydatne – pomaga odciąć się od przytłaczających bodźców – na dłuższą metę nie jest najlepszym rozwiązaniem. Związana jest z nawykiem odcinania się od czucia, który podtrzymywany jest przez chroniczne napięcia mięśniowe. Na podtrzymywanie tych napięć idzie spora część naszej życiowej energii. W miejsce naturalnej spontaniczności, kreatywności pojawia się chroniczne zmęczenie, apatia, obniżenie nastroju.
Zablokowanie przepływu doznań sprawia, że zmniejsza się zdolność do pełnego przeżywania pozytywnych emocji. Przez to splątanie nawykowych napięć i reakcji emocjonalnych tracimy zaufanie do swoich uczuć, ciała, do siebie. Popadamy w apatię, albo mamy poczucie, że wybuchamy „bez powodu”.
Bycie w ciele, doświadczanie emocji, przeżywanie, zaczyna kojarzyć się jako coś niewygodnego, niebezpiecznego. Czysta radość z istnienia, z którą przychodzimy na świat, zamienia się w niepokój, chęć ucieczki z ciała i „zamieszkania” w głowie.
Chroniczne napięcia dają różne objawy:
– dolegliwości psychosomatyczne
– apatia/brak energii,
– niepokój,
– obniżony nastrój,
– bezsenność,
– nadpobudliwość
Na szczęście zdolność do świadomego przeżywania emocji i korzystania z nich oraz do doświadczania pełni swojej energii życiowej tak naprawdę nigdy nas nie opuszcza. Dostęp do niej to nasze naturalne prawo.
Te jakości są tylko chwilowo „zapomniane”, ukryte pod warstwą napięć. W każdej chwili możemy wysłać ciału impuls, by zacząć stopniowo je wybudzać. Żeby wrócić do ciała, odnaleźć w nim na nowo poczucie bezpieczeństwa i zasobów należy zwrócić się w stronę świadomych praktyk oddechowych, praktyk gruntujących i równocześnie pracować nad uwalnianiem napięć z przytrzymywanymi emocjami w ciele.
O tym właśnie jest nasz weekendowy warsztat.
W planie warsztatu:
– Praktyki świadomego oddechu: sesje oddechowe świadomego, połączonego oddechu biodynamicznego (conscious, connected biodynamic breathing)
– Samoregulacja poprzez oddech: praktyka oddechu koherentnego
– Techniki gruntujące (Core Energetics, Bioenergetyka Lowena)
– Elementy Somatic Experiencing
– Techniki samoukojenia
Celem warsztatu jest uzyskanie dostępu do swojej żywotności, zwiększony świadomy kontakt z emocjami, większe poczucie bezpieczeństwa i komfortu w świecie swoich przeżyć wewnętrznych, poczucie przyjemności i spontaniczności bycia w ciele, zdolność do samoregulacji poprzez oddech.
Harmonogram:
sobota:
10:00–13:00 – wprowadzenie do pracy poprzez oddech
13:00–15:00 – przerwa na lunch (we własnym zakresie)
15:00–18:00 – praktyki gruntujące, wprowadzająca sesja oddechowa
niedziela:
10:00–13:00 – praktyki gruntujące, sesja oddechowa I
13:00–14:30 – przerwa na lunch (we własnym zakresie)
14:30–17:00 – sesja oddechowa II, zamknięcie
PROWADZĄCY:
Natalia Bobrowska — certyfikowana psychoterapeutka pracująca w nurcie psychoterapii somatycznej Core Energetics, doświadczona facylitatorka pracy z oddechem metodą BBTRS® (Biodynamic Breath & Trauma Release System), od lat prowadząca w Krakowie grupy, warsztaty i spotkania indywidualne. Nauczycielka powięziowej jogi yin. Absolwentka Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Współtwórczyni Projektu Ciałość.
Mariusz Jazowski — certyfikowany facylitator pracy z oddechem metodą BBTRS® (Biodynamic Breath & Trauma Release System), wciąż pogłębia wiedzę o pracy z regulacją systemu nerwowego — jest m.in. certyfikowanym terapeutą Somatic Experiencing® oraz zaawansowanym TRE® providerem (Tension Releasing Exercises). Psychoterapeuta Gestalt (w szkoleniu). Prowadzi grupy i sesje indywidualne w Krakowie i Katowicach. Współtwórca Projektu Ciałość.
Przed zapisem prosimy zapoznaj się z przeciwskazaniami.
Przeciwwskazania bezwzględne:
• stany psychotyczne,
• terapia psychotropowa,
• ciąża i okres połogu,
• różnego rodzaju ostre stany zapalne,
• padaczka.
Przeciwwskazania względne (do konsultacji):
• duża wrażliwości na silne bodźce, np. krzyk,
• okres karmienia piersią,
• stosowanie środków farmakologicznych,
• ogólny słaby stan organizmu,
• jaskra.
ORGANIZACYJNIE:
TERMIN: 20-21.07.2024
sobota 10:00-18:00
niedziela 10:00-17:00
MIEJSCE: sala warsztatowa ul. Biała Droga 4/6, Kraków
ZAPISY: https://odzyskajcialo.pl/
Pracujemy w stałej grupie, podczas dwóch dni warsztatowych. Nie ma możliwości dołączenia tylko na wybrany dzień. Prosimy przed zapisem zapoznaj się z przeciwwskazaniami. Po zapisie wyślemy do Ciebie ankietę, która ma wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do pracy.
Pytania?
Jeśli zastanawiasz się czy udział jest dla Ciebie, chcesz skonsultować przeciwwskazania względne zapraszamy do kontaktu: projekt.cialosc@proton.me
Kwestie organizacyjne: kontakt@jalla.pl, katarzyna@jalla.pl
Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany terminu lub odwołania warsztatu w momencie niezebrania się grupy.